Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Strzała dla komendanta , Jarosława Górskiego w DKK dla dzieci

Utworzono dnia 28.08.2019

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

W czwartek, 30 maja 2019 roku, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w czasie którego rozmawialiśmy o książce Jarosława Górskiego Strzała dla komendanta, wydanej w serii Czytam sobie z kotylionem, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Historia toczy się w Lublinie, w listopadzie 1918 roku. To bardzo ważny czas dla naszej odrodzonej ojczyzny. W Pałacu Lubomirskich, przy placu Litewskim, urzęduje już polski rząd. Prezydent ministrów Ignacy Daszyński razem ze swoimi ministrami wyrusza do Warszawy, żeby oddać się do dyspozycji komendantowi Piłsudskiemu. Dzieci napisały petycję i chcą, żeby Daszyński zwiózł ją do stolicy. Ich postulaty to praca i poprawa  warunków  dla każdego, nauka dla dzieci oraz  równe   prawa dla kobiet i dla mężczyzn. Łatwo było napisać list, lecz jak go doręczyć pilnie strzeżonemu premierowi? Czas nagli, należy szybko działać. Ostatecznie petycja leci w formie  strzałki w kierunku nadjeżdżającego samochodu. Pytanie tylko, czy trafi?

Książka opowiada historię Polski sprzed 100 lat. Ciekawa fabuła, opisująca w prostych słowach entuzjazm i poruszenie rodaków z faktu odzyskania niepodległości. Czyta się ją szybko, z przyjemnością i z dużym zainteresowaniem. Dodatkowe zalety książki to jak zwykle w przypadku tej serii ciekawe ilustracje, ładne i estetyczne wydanie oraz duża czcionka, która ułatwia dzieciom czytanie.

                                                                                                                                            Grażyna Lichwiarz

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytutu Książki

 

Galeria

Utworzono dnia 28.08.2019, 10:30

Trzy zdjęcia. Na każdym pozuje pięcioro dzieci na tle regału z książkami i drzwi wejściowych z różowym plakatem Dyskusyjnego klubu Książki O książkach godzinami.  Jedna z dziewczynek trzyma przed sobą omawianą książkę.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny