Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jezioro łabędzie, Ewy Nowak w DKK dla dzieci

Utworzono dnia 31.05.2021

Logo Dyskusyjny Klub Książki

Po długiej przerwie, w czasie której filia biblioteczna była nieczynna, w końcu udało nam się spotkać w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i porozmawiać o książce Ewy Nowak Jezioro łabędzie.  20 października, na krótko i w wąskim gronie uczestników, z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego związanego z pandemią Covid-19, zgłębiałyśmy tajniki powstania słynnego baletu Jezioro łabędzie.  

Opowieść, którą przedstawiła w swojej książce Ewa Nowak, rozpoczyna się w Moskwie w 1875 roku. Rosyjski kompozytor, Piotr Czajkowski, otrzymuje propozycję skomponowania muzyki do baletu. Po wielu próbach, mistrz tworzy przepiękną muzykę, cóż z tego, kiedy choreografia baletu jest kiepska, a premiera w 1877 roku okazuje się kompletną klapą. Mijają lata, umiera Piotr Czajkowski. W hołdzie wybitnemu muzykowi, Marius Petipa, wspólnie z Lwem Iwanowem, wystawia w Petersburgu najpiękniejszy fragment baletu, w którym zaklęta w ptaka Odetta tańczy nad jeziorem. Jest rok 1895 w Teatrze Maryjskim trwa prapremiera całego baletu Jezioro łabędzie, kiedy kurtyna opada, nie ulega wątpliwości, że Czajkowski stworzył muzykę wszech czasów.

Tyle o treści książki, czas na naszą opinię. Historia, którą opowiedziała w swojej książce autorka oparta jest na faktach. Przeczytałyśmy ją z dużym zainteresowaniem, bardzo nam się podoba. Ładna i ciekawa fabuła, która w prosty sposób przybliża kulisy powstania słynnego baletu. To kolejna opowieść, która bawi i uczy. Polecamy!

                                                                                                                                             Grażyna Lichwiarz

Zdjęcie. W korytarzu szkolnym, na tle szafek w szatni i szkolnych gazetek nad nimi pozuje troje dzieci trzymając przeczytaną książkę. Na pierwszym planie pomiędzy dziećmi na sztaludze widoczna tablica z różowym plakatem Godzinami o Książkach.

Logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego, logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytut Książki

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny