Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gra na cztery Hanny Cygler w DKK dla dorosłych

Utworzono dnia 03.10.2022

Gra na cztery Hanny Cygler była lekturą pierwszego po wakacjach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Dyskusja odbyła się 28 września, a swoje przemyślenia jeszcze tego samego dnia, po spotkaniu, wysłała nam pani Ela.

Oto i one:

Gra na cztery Hanny Cygler to opowieść o czterech młodych kobietach - dwóch skrzypaczkach, menadżerce kwartetu oraz dziennikarce pracującej dla gdańskiej gazety.

Wszystkie mają za sobą dość trudną przeszłość. Ale wszystkie mają marzenia dotyczące zarówno strony emocjonalnej, jak i zawodowej. Nie zawsze grają fair. W świecie muzyki rywalizacja, nie zawsze czysta, jest zjawiskiem częstym. Wyrzeczenia w życiu osobistym, których wymaga zawód skrzypaczki, powodują, że stają się bezkompromisowe, dopuszczają w swoim postępowaniu  krzywdę innych. To niezwykle trudne relacje. Pojawia się również wątek, niby ukryty, ale niezwykle ważny. Kobieta musi więcej, musi być lepsza, doskonalsza, aby utrzymać pozycję.

Hanna Cygler pokazuje w swojej książce to trudne życie kobiet, pokazuje ile trzeba poświęcić, by być dobrą żoną, dziennikarką, skrzypaczką. I kiedy wydaje się, że uwikłanie i złe emocje zwyciężą, zaczyna świecić słońce. Kobiety wychodzą na prostą w swoim życiu, nawiązują pozytywne relacje, stają się sobie bliskie.

Bardzo życiowa pozycja. Po lekturze czytelnik  jeszcze długo zastanawia się nad relacjami w swoim życiu; ma dylemat, czy dobrze stawiał granice, czy nie poświęcił za dużo dla innych ludzi, albo czy nie był zbyt wielkim egoistą. Ciekawa lektura do przemyśleń.

Elżbieta Herbik

Wokół stołu siedzi osiem pań. Na stole kilka egzemplarzy omawianej książki i poczęstunek. W tle regały z książkami, obrazy na ścianach.

Logotypy Dyskusyjnego Klubu Książki, Instytutu Książki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod spodem informacja o dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naropdowego.

Galeria

Utworzono dnia 03.10.2022, 13:39

Dwa zdjęcia. Panie należące do Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych sfotografowane z różnych stron.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny