Pięknymi melodiami w wykonaniu zespołu Pod Różą, w czwartek 15 maja 2025 r., zakończyliśmy obchody XXII edycji Tygodnia Bibliotek.
Koncert miał tytuł Róże dla Mam i każda wyśpiewana z sercem piosenka była jedną z róż w bukiecie dla każdej Mamy.
Wszystkich przywitała pani Dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak, następnie bibliotekarka słowem wstępu krótko przedstawiła historię Zespołu oraz działalność twórczą kierowniczki Stanisławy Szczepanik. Po występie, bisie i podziękowaniach był jeszcze czas na skromny poczęstunek i wymianę wrażeń. Róże dla Mam. Cały muzyczny bukiet dla każdej Mamy. Usłyszeliśmy nowe utwory, stare i znane melodie, a na koniec Płyną łabędzie.
Koncert, jak zawsze, był piękny i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz Róże dla nas i u nas zaśpiewają.
Pięknie dziękujemy za współpracę Żagańskiemu Pałacowi Kultury, w strukturze którego działa Zespół Pod Różą oraz samemu Zespołowi za przyjęcie naszego zaproszenia do występu.
Kilka słów o zespole:
W tym roku Amatorski Zespół Artystyczny Pod Różą obchodzi Jubileusz 30-lecia. To jedyny w Żaganiu zespół śpiewaczy działający nieprzerwanie przez tyle lat. Nieprzerwanie, bo na przestrzeni lat były przecież inne zespoły i dziś już ich nie ma. Pod Różą jest i nawet liczy sobie członków dwa razy więcej niż parę lat temu. Przybyło pań, ale też jest więcej panów, a panowie w tego typu zespołach to jak towar deficytowy, są na wagę złota.
Zespół Pod Różą powstał w roku 1995 i pierwszą kierowniczką była pani Lechosława Ostrowska. Oficjalnie od 2003 roku prowadzenie zespołu przejęła pani Stanisława Szczepanik i kieruje nim do dziś. Na przestrzeni 30 lat zespół wielokrotnie uczestniczył w festiwalach i przeglądach i uzyskał wiele głównych nagród, wyróżnień i tytułów laureata.
Zespół Pod Różą jest jednym z nielicznych w lubuskiem, który na dzień dzisiejszy wykonuje głównie utwory nowe, współcześnie powstające i tworzone przez członków zespołu. Zespół wykonuje najczęściej piosenki, do których teksty pisze pani Stanisława Szczepanik, a muzykę przez wiele lat komponował pan Włodzimierz Czernisz ze Szprotawy. Dzięki temu zespół Pod Różą zyskał sobie uznanie jako również jeden z nielicznych na ziemi lubuskiej amatorskich zespołów artystycznych. Nie zawsze jednak tak było. Na początku zespół Pod Różą śpiewał tak jak prawie wszystkie inne, czyli melodie różne, znane i lubiane. Pani Stasia też nie od razu zabłysnęła piosenkami. Najpierw potrzebę dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat otaczającego nas świata i zachodzących w nim zjawisk realizowała poprzez wiersze. Wydała ich dwa tomiki: w roku 2006 Pod nieba sklepieniem i w roku 2011 Pod nieba sklepieniem, czyli coś więcej niż wspomnienie.
Z czasem jednak pani Stanisława pisanie wierszy zamieniła na pisanie piosenek, a to jest już nieco trudniejsze. Parę lat temu, kiedy pan Czernisz nie był już w stanie tworzyć, zmierzyła się nawet z komponowaniem muzyki do swoich tekstów.
Pani Stasia Szczepanik wydała trzy śpiewniki: w roku 2011 W piosence serca wiele…, w roku 2014 Co mi w sercu gra… i w roku 2019 śpiewnik Na lubuskiej ziemi. Pierwszy śpiewnik był również pierwszym śpiewnikiem opublikowanym w lubuskiem od czasów II wojny światowej. W pierwszym i drugim śpiewniku są teksty, do których muzykę skomponował pan Włodzimierz Czernisz, a w trzecim pojawia się muzyka pana Roberta Wiśniowskiego z Żagania. Do tej pory powstało wiele nowych utworów.
Wcześniej pan Włodzimierz Czernisz nie tylko komponował dla zespołu, ale i akompaniował. Obecnie schorowanego pana Włodzimierza zastąpił pan Zbigniew Strugała, który akompaniuje śpiewakom na akordeonie. Panu Zbigniewowi z akompaniamentem towarzyszy pan Jan Berenda z Żar z gitarą. Obu panom natomiast z przeszkadzajkami asystuje pan Eugeniusz Wyspiański, ale nie przeszkadza tylko pomaga, bo to są drobne instrumenty perkusyjne. Instrumentarium w zespole jest „ na bogato” i niech tak zostanie.
Zespół Pod Różą w Bibliotece od roku 2011 wystąpił 17 raz :-)