Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wernisaż wystawy "Żagań. Ludzie i miejsca". Panagiotis Karagiorgis Rysunek Jan Mazur Fotografia

Utworzono dnia 10.02.2023

27 stycznia uroczyście otworzyliśmy wystawę Żagań. Ludzie i miejsca. Panagiotis Karagiorgis Rysunek, Jan Mazur Fotografia. Nie pierwszy to już raz przedstawiamy dwa rodzaje sztuk plastycznych i dwóch artystów. Dla panów: Jana Mazura i Panagiotisa Karagiorgisa jest to już trzecia wspólna ekspozycja organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Pierwszą była wystawa Żagań w relacji sztuk. Fotografia Jana Mazura i malarstwo Panagiotisa Karagiorgisa w roku 2014. W roku 2018 wystawa nosiła tytuł Przenikanie sztuk. Jan Mazur Fotografia, Panagiotis Karagiorgis Malarstwo. Każda z nich nasycona była patriotyzmem lokalnym i związana oczywiście z naszym miastem. Pan Jan fotografował, a pan Panagiotis malował. Również i w tym roku głównym tematem jest Żagań, ale też i jego byli mieszkańcy oraz bezpośrednio lub pośrednio związane z nimi miejsca. Dobór postaci i przypisanych im miejsc przyjął na siebie pan Jan Mazur. Pan Panagiotis Karagiorgis natomiast wykonał rysunki poszczególnych obiektów oraz jeden portret na podstawie zdjęcia zbyt małego, żeby można je było wywołać w dużym formacie.

Zdjęcie obejmuje witającą wszystkich dyrektorkę, siedzącą z przodu publiczność, Jana Mazura. W tle ekran, regały z książkami, baner Urzędu Miasta i Biblioteki.

Osób biorących udział w tej wystawie nie ma już wśród nas. Jedne odeszły kilka, inne kilkadziesiąt lat temu. Każda z nich zostawiła po sobie wyraźny ślad i wpisała się w krajobraz historii współczesnej Żagania. Wystawa Żagań. Ludzie i miejsca to spotkanie w czasie i przestrzeni naszego miasta. Spotkanie z ludźmi, którzy tu kiedyś mieszkali i działali oraz wycieczka po mniej lub bardziej związanych z nimi miejscach w Żaganiu.

W wernisażu udział wziął tylko jeden z artystów, pan Jan Mazur. Pan Panagiotis Karagiorgis nie mógł przybyć, ale był z nami duchem. Jego udział w wystawie został wyraźnie zaznaczony już na początku przez przedstawienie biogramu artystycznego i wcześniejszych osiągnięć.

Tylu mieszkańców Żagania chciało poznać efekt współpracy obu panów, że brakło nam miejsc. Nie pierwszy to zresztą raz. Czytelnia musiała pomieścić prawie 70 osób.

Po przywitaniu wszystkich przez panią Dyrektor Magdalenę Śliwak i przedstawieniu biogramów artystów był czas na występ muzyczny. Sebastian Antoniuk (uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 7 i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wprowadził nas w wieczorny nastrój i zagrał kilka utworów na wiolonczeli. Po miłym muzycznym wprowadzeniu głos zabrał pan Jan Mazur. Z pomocą prezentacji multimedialnej pokazał zdjęcia osób, które wzięły udział w wystawie oraz przedstawił ich zasługi poniesione dla naszego miasta. Podkreślił przy tym, że są to osoby, które znał osobiście, z którymi miał kontakt i którym w różnych okolicznościach te zdjęcia zrobił. Sięgał do osobistych wspomnień, przytaczał anegdoty.

Na zdjęciu grający na wiolonczeli chłopiec, część publiczności przy stołach, na stołach słodki poczęstunek. W tle ekran baner Urzędu Miasta, regały z książkami.

Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach. Towarzyszył mu słodki poczęstunek sponsorowany przez Rodzinę i Przyjaciół pana Jana Mazura oraz przez Bibliotekę. Była też Telewizja Żagań i prasa lokalna.

Wszystkim dziękujemy za współpracę, za dostarczone materiały, za pyszne domowe wypieki oraz za udział, za bycie z nami.

Katalog wystawy w wersji wirtualnej można zobczyć tutaj: https://en.calameo.com/read/006398911f364506ec87a

O artystach: Panagiotisie Karagiorgisie i Janu Mazurze pisaliśmy na blogu biblioteki przy okazji poprzednich wystaw tutaj: 

1.   https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2014/11/wernisaz-wystawy-zagan-w-relacji-sztuk.html

2.   https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2018/12/wystawa-przenikanie-sztuk-jan-mazur.html 

Galeria

Utworzono dnia 10.02.2023, 10:59

Na zdjęciach fragment wystawy w korytarzu, publiczność, artysta Jan Mazur, grający na wiolonczeli chłopiec, grupa osób pozująca w korytarzu na tle wystawy, mówiący do mikrofonu zastępca Burmistrza.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny