Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu

Straty dóbr kultury w Zachodniej i Północnej Polsce w kontekście historycznym oraz prawnym – prelekcja dra hab. Marcelego Tureczka

Utworzono dnia 16.12.2019

Straty dóbr kultury w Zachodniej i Północnej Polsce w kontekście historycznym oraz prawnym – taki był temat spotkania 5 grudnia 2019 r. w Czytelni Ogólnej  z doktorem hab. Marcelim Tureczkiem z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Niezwykle ciekawego spotkania.

Pan Marceli Tureczek poruszył temat bardzo istotny, bowiem problem dóbr kultury, które, najczęściej w zawieruchach wojennych lub w wyniku ustanowienia nowych granic po II wojnie światowej, zostały utracone poprzez grabież, kradzież, wywiezienie lub po prostu zniszczenie, jest tematem wciąż istotnym dla historyków, historyków sztuki, miłośników historii regionalnej i innych. O tym mówił na spotkaniu doktor Tureczek. Dowiedzieliśmy się, jak problem poniesionych strat w dobrach kultury na naszym terenie wygląda w świetle prawa polskiego i niemieckiego, co i jak udało się odzyskać, co i na mocy jakich zapisów prawnych lub innych okoliczności zostało wywiezione, przemieszczone na inne terytorium, gdzie obecnie się znajduje, a co zwrócone lub odzyskane w inny sposób.

Był to bardzo ciekawy wykład, a przekaz był prosty i tak rzeczowy i zrozumiały, że po dwóch prawie godzinach nikt nie był znudzony, ani zmęczony. W spotkaniu wzięli udział również żagańscy regionaliści, więc i merytoryczna dyskusja na koniec też była.

Bardzo dziękujemy panu doktorowi Marcelemu Tureczkowi za super spotkanie, a uczestnikom za zainteresowanie. To był naprawdę ciekawy wieczór.  

Marceli Tureczek, dr hab., prof. UZ, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, uczeń prof. Joachima Zdrenki, specjalizuje się w problematyce niemieckiego dziedzictwa kulturowego Polski Zachodniej ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej Ziemi Lubuskiej oraz strat dóbr kultury. Autor kilkunastu książek i blisko 150 artykułów naukowych, redakcji naukowych i prasowych.

Zdjęcie dzwonu pochodzi ze zbiorów dra Marcelego Tureczka.

Galeria

Utworzono dnia 16.12.2019, 12:49

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny