Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie autorskie z profesorem Jerzym Bralczykiem

Utworzono dnia 23.02.2023

Z okazji Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, Biblioteka zorganizowała w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury spotkanie z wybitnym językoznawcą i mistrzem słowa Profesorem Jerzym Bralczykiem.

Nie był to wykład, ale rozmowa, w której wszystko, co powiedziała bibliotekarka stanowiło dla Gościa inspirację do wyjaśnienia, kiedy i w jakim kontekście można danego słowa użyć, a co znaczy w innym. Była to swoista lekcja savoir vivre prowadzenia rozmowy. Kiedy i o czym mówić, czego nie mówić. Jak zacząć rozmowę i jak ważne jest rozmawianie. Profesor mówił o swoim zamiłowaniu do poezji, do twórczości Adama Mickiewicza, szczególnie do „Pana Tadeusza”. Zachęcał do tego, by poezję czytać głośno. Odpowiedział też na pytania dotyczące netykiety, przedstawiania się w rozmowie telefonicznej, używania słów: witam, właśnie, kiedy jest „ja”, a kiedy „mi” lub „mnie”. Mistrz mówił o swoich książkach, o wspólnym pisaniu z Michałem Ogórkiem, o czym pisze teraz i co jeszcze napisać chce.

Profesor Bralczyk mądre, pouczające treści przekazywał z ogromnym poczuciem humoru. Szkoda, że tak szybko upłynął nam czas, ale można „przedłużyć” go wypożyczając dostępne w Bibliotece książki jego autorstwa, do czego serdecznie zachęcamy.

Panu profesorowi dziękujemy za mądre i miłe spotkanie, a uczestnikom za zainteresowanie i przybycie. Wszystkie miejsca w Sali Inter ŻPK były zajęte. Gościa pożegnał zastępca burmistrza Sebastian Kulesza i dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak.

Przy rzeźbionym antycznym stole siedzi profesor i bibliotekarka. Na stole woda do picia, książki. W tle banery biblioteki.

Przed publicznością przy antycznym stole siedzi bokiem profesor, przed nim stoi dyrektor biblioteki i zastępca burmistrza. Publiczność sfotografowana od tyłu.

Więcej zdjęć ze spotkania można obejrzeć na blogu Biblioteki: https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2023/02/spotkanie-z-profesorem-jerzym.html

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny