Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu

Promocja śpiewnika Na lubuskiej ziemi. Śpiewnik zespołu Pod Różą

Utworzono dnia 07.06.2019

W środę, 5 czerwca 2019 r. mieliśmy przyjemność promować trzeci już śpiewnik Stanisławy Szczepanik Na lubuskiej ziemi. Śpiewnik zespołu Pod Różą.

Pierwszy, W piosence serca wiele, ukazał się w roku 2011. W roku 2014 pani Stanisława opublikowała drugi, Co mi w sercu gra. Muzykę do piosenek w pierwszym i drugim śpiewniku skomponował Włodzimierz Czernisz ze Szprotawy. W promowanym już trzecim, znajdują się piosenki z muzyką nie tylko Włodzimierza Czernisza, ale też Roberta Wiśniowskiego z Żagania oraz samej autorki tekstów, Stanisławy Szczepanik.

Moderatorem spotkania był Donat Linkowski dziennikarz z Radia Zachód, który przez wiele lat prowadził audycje muzyczne związane z muzyką ludową „Donata swojskie klimaty” i „Ziemia i pieśń”. Opowiedział o swoim pierwszym spotkaniu z zespołem Pod Różą oraz wykonywanymi przez grupę nowymi, nieznanymi mu piosenkami. Omówił twórczość pani Stanisławy, zaangażowanie i zasługi pana Włodzimierza dla rozwoju i działalności szprotawskich zespołów ludowych. Podkreślił, że pani Stanisława zapoczątkowała powstawanie kolejnych śpiewników z nowymi, współczesnymi tekstami ludowymi, najczęściej śpiewanymi przez zespoły, do których należą ich autorzy.

Bibliotekarka przypomniała, że pani Stanisława Szczepanik w gościnnych progach Biblioteki różne formy swojej twórczości, najczęściej razem z zespołem Pod Różą, prezentuje od roku 2011 i że jest to już 14 raz i przy okazji zaprosiła na 15 – jesienią :-)

Podczas promocji swojego trzeciego śpiewnika pani Stanisława dała się poznać już nie tylko jako poetka i autorka tekstów piosenek, ale również jako kompozytorka muzyki do nich.

Piosenki stare i nowe zaśpiewał oczywiście żagański zespół Pod Różą, którego pani Stanisława jest kierowniczką, oficjalnie od roku 2003, choć grupa istnieje od 1995 i za rok świętować będzie Jubileusz 25-lecia działalności. To jedyny w Żaganiu zespół śpiewaczy z tak długim stażem i tradycją oraz jeden z nielicznych w lubuskiem, który na dzień dzisiejszy wykonuje głównie utwory nowe, współcześnie powstające i tworzone przez członków zespołu.

W promocji uczestniczyli przedstawicie władz miejskich: Burmistrz Miasta, Andrzej Katarzyniec, przewodniczący Rady Miasta Adam Matwijów oraz Starostwa Powiatowego: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, Michał Cisek i Agnieszka Pawełczak.

Na koniec były oczywiście kwiaty, gratulacje i słowa uznania. Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem, a zdjęcia i nagrania wykonał pan Jan Mazur.

Wszystkim pięknie dziękujemy za spędzenie z nami tego uroczego wieczoru.

Więcej zdjęć z imprezy na blogu Biblioteki: https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2019/06/promocja-spiewnika-na-lubuskiej-ziemi.html

Galeria

Utworzono dnia 07.06.2019, 12:50

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny