Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Promocja książki Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat żagański (do 1815 roku)

Utworzono dnia 25.11.2019

19 listopada 2019 r. promowaliśmy książkę Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat żagański (do 1815 roku). Jest to ostatni X Tom serii Corpus Inscriptionum Poloniae, zeszyt 13. Współautorami są: Adam Górski, Ryszard Patorski i Marceli Tureczek. Stanowi owoc badań terenowych i archiwalno-bibliotecznych  prowadzonych w latach 2013-2018 przez jedyną w Polsce Pracownię Epigraficzną Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Badania finansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w ramach projektu badawczego Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej do 1815 roku (t: X województwo Lubuskie).

Autorzy dołożyli wszelkich starań by ująć możliwie wszystkie obiekty epigraficzne, zarówno te istniejące jak i te zaginione, które do naszych czasów przetrwały tylko na zdjęciach lub w formie opisów. Wszystkie te działania podjęte zostały w trosce o ich zachowanie i ze świadomością, że obiekty wolnostojące ulegają postępującemu zniszczeniu i za nawet parę lat wiele z nich nie będzie już można odczytać. Zebrany i w ten sposób zachowany dla potomnych materiał ma ogromne znaczenie dokumentacyjne dla kolejnych pokoleń badaczy i naukowców. To też wielkie dzieło zachowania przejętego po II wojnie światowej materialnego dziedzictwa niemieckiego. Ogromny materiał (książka ma 870 stron, w tym ponad 200 stron tablic z fotografiami inskrypcji) i ogromny wkład pracy.

W spotkaniu wzięli udział: redaktor naczelny:

- prof. dr hab.  kierownik jedynej w Polsce Pracowni Epigrafiki, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego,

- dr hab. Marceli Tureczek, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, specjalista w dziedzinie kampanologii tj. nauki o dzwonach,

- Ryszard Patorski, emerytowany pracownik Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, fotograf.

Panowie pokazali nam zdjęcia badanych przez siebie obiektów z terenu powiatu żagańskiego, opowiedzieli, o tym jak przebiegały prace badawcze, o tym jakie przeszkody musieli pokonywać, jak trudno było do niektórych miejsc dotrzeć, a barierą był czasem zwykły brak zrozumienia dla przyświecającego im celu i idei. Opowiadali też o tym, co ich zaskoczyło lub jakiego odkrycia dokonali i jaką to przyniosło im radość.

Spotkanie było bardzo interesujące, wzięli w nim udział nasi regionaliści, mieszkańcy miasta oraz Burmistrz Andrzej Katarzyniec oraz zastępca Burmistrza Sebastian Kulesza.

Nasi regionaliści mogli poczuli się szczególnie docenieni, kiedy autorzy książki powiedzieli, że Zeszyty Żagańskie są im nie tylko znane, ale nawet czasem z nich korzystali. Przyznali, że pasjonaci historii regionalnej wykonują wspaniałą robotę, z której i oni niejednokrotnie korzystają.

Spotkanie trwało ponad dwie godziny i było naprawdę ciekawe. Dziękujemy bardzo autorom książki zarówno za książkę, cenny dokument w naszych zbiorach, jak i spotkanie.

Wszystkim obecnym dziękujemy za zainteresowanie i udział w promocji, a panu Jankowi za zdjęcia i nagrania.

Okładka książki Inskrypcje województwa lubuskiego

Galeria

Utworzono dnia 25.11.2019, 16:54

4 zdjęcia przedstawiają autorów książki, mówiących na stojąco do mikrofonu pokazujących ilustracje na ekranie oraz zgromadzonych, siedzących przy stolikach uczestników spotkania.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny