Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie 2023 i Kiermasz Książki - Festyn Parafialny pod kościołem Świętego Krzyża

Utworzono dnia 04.09.2023

W tym roku podczas Festynu Parafialnego pod kościołem Świętego Krzyża Biblioteka wystąpiła w dwóch odsłonach: zorganizowała Narodowe Czytanie 2023 i jak zawsze Kiermasz Książki.

Narodowe Czytanie jest coroczną akcją wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsza edycja miała miejsce w roku 2012, a pierwszą lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W następnych latach czytaliśmy kolejno:

Dzieła Aleksandra Fredry

Trylogię Henryka Sienkiewicza

Lalkę Bolesława Prusa

Quo vadis Henryka Sienkiewicza

Wesele Stanisława Wyspiańskiego

Przedwiośnie Stefana Żeromskiego i specjalnie opracowaną Antologię Niepodległości

Nowele polskie – 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Balladynę Juliusza Słowackiego

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej

Oraz

Ballady i Romanse Adama Mickiewicza.

W tym roku, podczas 12 edycji Narodowego Czytania czytaliśmy fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej, Nad Niemnem. Wydana została w roku 1888 czyli 135 lat temu. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka Elizy Orzeszkowej nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym roku.

W Żaganiu Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy zorganizowała Narodowe Czytanie podczas Festynu Parafialnego pod Kościołem Świętego Krzyża organizowanego już po raz XVI przez Parafię p.w. św. Józefa na Moczyniu. 

Czytanie ich odbywało się pomiędzy występami artystycznymi zaproszonych zespołów śpiewaczych.

Jako pierwszy swój tekst przeczytał organizator Festynu, proboszcz Parafii pw. Św. Józefa na Moczyniu, ks Janusz Brembor, a ostatnim czytającym był zastępca burmistrza miasta Sebastian Kulesza. Najdłuższy tekst przyjęła i przeczytała pani Marianna Januszko reprezentująca Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych. Fragmenty powieści czytały również: pani Izabela Nowakowska, pani Halina Szyposz i pani Jadwiga. Wszyscy mieli czas na przygotowanie się do czytania przed publicznością i wszyscy twierdzili na koniec, że łatwo nie było, ale też wszyscy przyłożyli się do ciekawej interpretacji utworu więc i publiczność słuchała.

Biblioteka w Festynie Parafialnym pod kościołem Świętego Krzyża uczestniczy od początku, czyli od 16 lat. Zawsze jest to Kiermasz Książki, bywały też animacje dla dzieci. W roku 2013, podczas VI Parafialnych Spotkań z Muzami (poprzednia nazwa Festynu Parafialnego) odbyła się również druga edycja akcji Narodowe Czytanie. Lekturą były wówczas Dzieła Aleksandra Fredry, a w Żaganiu czytali je oczywiście uczestnicy Parafialnych Spotkań z Muzami. (relacja: https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2013/09/narodowe-czytanie-fredry.html )

Za pomoc w prowadzeniu Narodowego Czytania dziękujemy pani Skarlettcie Prejc.

Na środku sceny, na krześle siedzi kobieta z plikiem kartek i czyta do mikrofonu. W tle wejście do kościoła, sprzęt muzyczny i członkowie zespołów śpiewaczych.

Każdego roku Biblioteka sprzedaje książki pochodzące z darów od czytelników, a zebrane kwoty przekazywane są organizatorom. W tym roku zebrano kwotę 805 zł. Cały dochód z Festynu przeznaczany jest oczywiście na remont zabytkowego kościoła pw. Świętego Krzyża.

Na zdjęciu widać stoły z wyłożonymi książkami i za nimi dwie bibliotekarki.

Galeria

Utworzono dnia 04.09.2023, 16:06

Zdjęcia prezentują kolejnych czytających i namiot z książkami i sprzedajacymi je bibliotekarkami oraz kupującymi. Dwa zdjęcia (podpisane) wykonane zostały przez Jana Mazura.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny