Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jubileusz 75-lecia Biblioteki

Utworzono dnia 18.11.2022

Logo Jubileuszu

W roku jubileuszowym 75-lecia działalności Biblioteka zorganizowała wiele przedsięwzięć podkreślających ogromne znaczenie naszej instytucji w tworzeniu życia kulturalnego miasta. 17 listopada 2022 r. odbyła się uroczystość podsumowująca w nowej, zaskakującej konwencji. Odbył się sąd nad Biblioteką oskarżoną o nadmierną aktywność, darmowe rozdawanie książek, e-booków, o handel lokalami w mieście i zmiany lokalizacji.

Na tle baneru Biblioteki stoi kilkuletnia dziewczynka z warkoczykami. Uśmiecha się, a w ręce trzyma mikrofon.

Rolę Sędziego przyjął na siebie pan Tomasz Siemion, a w Ławie Przysięgłych zasiedli: Burmistrz Miasta Żagań Andrzej Katarzyniec, zastępca Burmistrza Sebastian Kulesza, wicestarosta Anna Michalczuk, członek Zarządu Powiatu Żagańskiego Mariusz Krugły, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Michał Cisek, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze Anna Polus i wszyscy Goście, a wśród nich: byli Pracownicy Biblioteki w tym była wieloletnia dyrektor Biblioteki pani Teresa Górska oraz bibliotekarka z pięćdziesięcioletnim stażem pracy w zawodzie bibliotekarza pani Anna Gielnik, znana jako Pani Basia z Czytelni, radni miejscy, dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury Anna Mrowińska, dyrektor Obozów Jenieckich Marek Łazarz, prezesi żagańskich spółek, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych instytucji, przedstawiciele organizacji społecznych, mieszkańcy i przyjaciele Biblioteki. W trakcie uroczystości dyrektor Magdalena Śliwak odebrała dyplom potwierdzający zdobyty przez nią tytuł Lubuskiego Bibliotekarza Roku 2020.

wśród publiczności w jednym rzędzie siedzą emerytowane bibliotekarki z dyrektor Teresą Górską i panią Basią.

Dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak jako gospodarz wydarzenia wystąpiła w roli oskarżonej czyli Biblioteki. Ława Przysięgłych odparła wszystkie zarzuty i udowodniła, że żagańska Biblioteka jest absolutnie potrzebna, bo to nasz wspólny skarb. Wszyscy zabierający głos pięknie dopasowali się do przypisanej im roli, "na żywo" uczestnicząc w przedstawieniu wg autorskiego scenariusza Magdaleny Śliwak.

Jak bawić się, to na całego. Był też krótki quiz, który po chwili napięcia okazał się bardzo zabawny. Wszyscy w nagrodę otrzymali pamiątkowe zakładki do książki. Nie brakło i muzyki. Kilka znanych utworów wykonał duet Desperados jako grupa wokalna zespołu Złote Łany z Bożnowa: Krzysztof Jaszczuk i Mariusz Sitarz.

Przed ekranem, przodem do publiczności pozują wszyscy obecni pracownicy Biblioteki, po obu stronach stoją Burmistrz i jego zastępca. Jedna z bibliotekarek trzyma na rękach malutkie dziecko.

Najpiękniejszą jednak ozdobą całej imprezy była czteroletnia czytelniczka, Agnieszka Hałabura, która na samym początku pięknie przywitała wszystkich wierszem Kłopoty w Bibliotece Marcina Przewoźniaka.

Sposób i forma przygotowania uroczystości gości zarówno zaskoczyła jak i zachwyciła. Wszyscy się bardzo dobrze bawili. W stan konsternacji wprowadziła uczestników radna miejska Małgorzata Klorek, która głośno oskarżyła Bibliotekę, o to, że nie dość, że stanowczo za dużo się w niej dzieje to jeszcze książki za darmo rozdaje. Domagała się zamknięcia dyrekcji Biblioteki wraz z całym zespołem. Wystąpienie pani Klorek było tak aktorskie, że przez moment nikt nie wiedział, czy to fragment scenariusza, czy żart, czy naprawdę. Nie było wpisane w scenariusz, było szczere, zabawne i na naszą korzyść.

Wielki tort z bitą śmietaną udekorowany logotypem Jubileuszu i żywymi kwiatami.

Były kwiaty, prezenty dla Biblioteki. Dyrektor Biblioteki wspólnie z zespołem podjęła decyzję, że wszystkie otrzymane prezenty trafią do dzieci i młodzieży z Powiatowego Domu Dziecka w Szprotawie. Mnóstwo pięknych życzeń i dowodów uznania dla wszystkich działań, pracy i kreatywności otrzymał cały zespół Biblioteki. Były też nagrody pieniężne od Burmistrza i upominki od Starostwa.

Przez cały czas na dużym ekranie wyświetlana była prezentacja multimedialna 75 ciekawostek na 75 urodziny Biblioteki dostępna też w wersji elektronicznej: https://en.calameo.com/read/006398911598cc95b7fdf. Całej imprezie towarzyszyła piękna wystawa Książka i kawa - najlepsza zastawa.

Wszystkim gościom i współorganizatorom dziękujemy za liczne przybycie, za słowa uznania i prezenty, za teatr, śpiew i za współpracę. Panu Janowi Mazurowi dziękujemy za zdjęcia i pamiątkowe nagrania.

 

                                                                                                                                      Magdalena Śliwak, Urszula Sitarz

Galeria

Utworzono dnia 01.02.2023, 14:35

Zdjęcia z uroczystości Jubileuszu Biblioteki. Na zdjęciach poszczególne osoby przy mikrofonie, przemawiajace, wręczajace kwiaty, prezenty, puibliczność, publiczność w zblizeniach na poszczególne rzędy krzeseł i osoby, dziewczynka recytująca wiersz, panowie śpiewający, aktor w roli sędziego, bibliotekarki przyjmujące kwiaty i upominki od Burmistrzów, tort, katering.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny