Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Imieniny u Doroty

Utworzono dnia 14.02.2024

Świętowanie Imienin księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord wpisało się już na stałe w krajobraz kulturalny Żagania.

We wtorek, 6 lutego na Sali Kryształowej kolejny raz pięknie obchodziliśmy Imieniny u Doroty.

Zebranych gości, mieszkańców Żagania i żagańskie Doroty powitała pani dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak, bibliotekarka Urszula Sitarz przypomniała od kiedy księżna Dorota de Talleyrand-Perigord został właścicielką Księstwa Żagańskiego, jakie poniosła dla Żagania zasługi i przypomniała kim jest pan Jarosław Skorulski. Pani Maria Piątek zastępca prezesa Towarzystwa przyjaciół Żagania powiedziała kilka słów o tym, jak doszło do tego, że imieniny naszej księżnej są w Żaganiu tak pięknie obchodzone.

W tym roku wieczór był podzielony na trzy części:

Promocja książki Doroty de Talleyrand-Périgord Wspomnienia z podróży 1852-1853

Gościem specjalnym tej części był pan Jarosław Skorulski, który w Żaganiu bywa zawsze, kiedy tylko dzieje się coś związanego z księżną Dorotą, której jest wielbicielem. Opowiedział nam o książce, którą napisała sama Dorota de Talleyrand-Perigord Wspomnienia z podróży 1852-1853, której nigdy nie opublikowała, a wydanej w ubiegłym roku przez Fundację Ogrody Kultury im. Księżnej Dino dzięki donacji Żagania, Otynia i Zielonej Góry. Dowiedzieliśmy się jak wygląda oryginał, jak powstawał i gdzie się obecnie znajduje oraz jak doszło do jego publikacji w wersji współczesnej. Pan Skorulski mówił o tym jakich zabiegów dokonano, by współczesna publikacja była jak najbardziej zbliżona do oryginału.

Prelekcja pana Skorulskiego wzbogacona była fragmentami wspomnień księżnej, które czytała aktorka Teatru Księżnej Doroty w Żaganiu, pani Anna Pinkowska ubrana w suknię z epoki.

Pan Jarosław Skorulski pracuje w Urzędzie Miasta w Zielonej Górze, jest Naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. Jest też historykiem, regionalistą, kiedyś uczył historii w szkole. Wielbiciel księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord. Pan Skorulski, wcześniej był prezesem, obecnie pełni w nim funkcję wiceprezesa stowarzyszenia Nasze Zatonie oraz jest prezesem Fundacji Ogrody Kultury im. Księżnej Dino. Dla ukochanego Zatonia poniósł duże zasługi, zainicjował i doprowadził do zrealizowania wielu projektów i wydarzeń związanych z księżną i jej pobytem w Zatoniu. I ma jeszcze wiele planów.

Konsumpcja 

W przerwie częstowaliśmy się ciastkiem z wizerunkiem księżnej Doroty, a właściciele Winnicy Saganum prezentowali i raczyli nas białym, półwytrawnym winem "Duchesse de Dino" - powstałym na cześć Pierwszej Damy Żagania - Księżnej Doroty Talleyrand-Périgord. Zaprezentowali jeszcze też dwa wina czerwone dedykowane synom księżnej Doroty. Opowiedzieli również jak doszło do tego, że te wina zostały dedykowane księżnej Dorocie i jej synom, Ludwikowi Napoleonowi oraz Aleksandrowi. 

Poczęstunek stanowił właściwie preludium do uczty muzycznej jaką zapewnił

Koncert Dorota de Talleyrand-Perigord Mecenas sztuki

Wystąpił kwartet smyczkowy Donna Corda Quartet (Zuzanna Pyzdek – I skrzypce, Monika Maszkowska – II skrzypce, Justyna Bernat – wiolonczela) z towarzyszeniem klawesynu i fortepianu, na których zagrała pani Anna Mirska. Koncert prowadziła pani Elżbieta Kusz – Tracz zastępca dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II s. w Żaganiu. Niespodzianką była nowa rola pani Anny Mrowińskiej, dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury, która zaistniała jako żagańska śpiewaczka operowa wykonując kilka utworów sopranem.

Na koniec kwiaty od Burmistrza Miasta Andrzeja Katarzyńca i zastępcy Sebastiana Kuleszy tradycyjnie otrzymały żaganianki, imienniczki księżnej żagańskiej, Doroty.

Były kwiaty, gratulacje, wspólne fotki… Impreza trwała prawie trzy godziny i było naprawdę pięknie.

Całość utrwalili dziennikarze lokalnych mediów oraz pan Jan Mazur.

Zdjęcie grupowe organizatorów i uczestników wieczoru przy portrecie księżnej Doroty. Przed portretem stoi stolik, na nim bukiet tulipanów w wazonie i duży mosiężny kandelabr.

Galeria

Utworzono dnia 14.02.2024, 12:07

Na zdjęciach organizatorzy, goście mówiący siedzac lub stojąc, zespół w trakcie grania i pozujący na scenie, zdjęcia grupowe organizatorów i uczestników, publiczność.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny