Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z kart historii miasta

Utworzono dnia 15.03.2018, 10:39

Komendant obozu i jego zastępca. Administracja i niemiecki personel Stalagu Luft 3.

     W historii naszego miasta wciąż odkrywane są nowe fakty. We wtorek, 27 lutego, mieliśmy okazję poznać interesujące szczegóły z życia obozu jenieckiego Stalag Luft 3. Tym razem z innej strony, niemieckiej. O komendancie obozu, jego zastępcy i niemieckim personelu oraz pracy cenzorek poczty opowiadał pan Marek Łazarz, Dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich.

     Prelekcja wzbogacona była prezentacją multimedialną z fotografiami poszczególnych osób, samych jak i z innymi, w tym również z jeńcami obozu. Zdjęcia podarowane zostały Muzeum Obozów Jenieckich  przez potomków przedstawianych osób oraz przez j żyjących pracowników administracji obozowej np. cenzorkę liczącą sobie 95 lat. Niektóre zostały wykonane jeszcze w obozie, inne tuż lub długo po wojnie przy okazji zjazdów okolicznościowych.

     Spotkanie było niezwykle interesujące, tym bardziej, że opowiadał o tych ludziach wielki pasjonat i znawca tematu. Pan Łazarz wspomniał jednak, że osobą, która nawiązała kontakt z wnukiem komendanta obozu Stalag Luft 3 oraz pozyskała od niego różne materiały był pan Marian Ryszard Świątek, regionalista i działacz społeczny.

     W 17 lutego 1945 r. odbyły się zacięte walki o Żagań. Dla uczczenia rocznic tych walk,
w lutym od kilku lat organizujemy spotkania dotyczące historii Żagania, szczególnie tej przedwojennej, wojennej i powojennej. W tym roku przypada 73. rocznica zwycięskich bojów o nasze miasto i okolice i z tej właśnie okazji odbyło się to spotkanie, lekcja historii poparta nowymi, nieznanymi do tej pory faktami.

     Dziękujemy panu Markowi Łazarzowi za współpracę i zaangażowanie, panu Janowi Mazurowi za utrwalenie spotkania na zdjęciach i filmach, a wszystkim przybyłym za to,
że chęć poznawania wciąż nowych szczegółów z historii Żagania była silniejsza niż strach przed wciąż dokuczliwym mrozem. :-)

     Na temat komendanta i innych osób z administracji obozowej i samym obozie, a właściwie obozach jenieckich w przedwojennym Żaganiu oraz Wielkiej Ucieczce  można przeczytać w „Zeszytach Żagańskich” dostępnych w Bibliotece oraz w innych publikacjach. Zapraszam do Czytelni Ogólnej. :-)

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny