Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ferie zimowe 2018

Utworzono dnia 15.03.2018, 10:45

ZIMOWE HECE Z ALICJĄ W BIBLIOTECE

 

         Pod takim hasłem żagańskie dzieci spędzały czas wolny w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu. Alicja bohaterka książki L. Carrolla Alicja w krainie czarów, towarzyszyła wszystkim podczas zabawy. Każdego dnia na dobry początek, uczestnicy poznawali przygody małej Alicji wysłuchując fragmentów  książki.

Pierwszego dnia gościem była pani Elżbieta Rakotoarison, instruktor turystyki kwalifikowanej, która wprowadziła dzieci w tajniki przetrwania. Pokazała wiele zastosowań zwykłego worka na śmieci. Udowodniła, że każdy może przetrwać w trudnych warunkach ekstremalnych. Pogoda sprzyjała spacerom, dzieci zwiedzały okolice Żagania. Odbyła się wycieczka na wieżę Bismarcka, a tam poznanie jej historii. W drodze powrotnej pojawiła się niezapowiedziana niespodzianka. Dzięki panu Sławkowi z Gryżyc, dzieci zobaczyły konia, kozę, osiołka. Zwierzęta były tresowane, dzieci je nakarmiły i zobaczyły pokaz wyuczonych umiejętności.

Ferie odbywały się w czasie, kiedy wypadały Walentynki i Dzień kota. W Walentynki wszyscy składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Z tej okazji dla Alicji przygotowane zostały czarodziejskie serca pomalowane i wyklejone kolorowym papierem.
W następnym dniu z okazji Dnia Kota bibliotekę odwiedziły kotki: Różyczka i Murka. Kicie chętnie bawiły się z dziećmi, a na pamiątkę spotkania uczestnicy namalowali kotki, które potem ozdobiły Galerię Młodego Twórcy.

Historia miasta Żagań jest bardzo bogata dlatego trzeba ją pielęgnować. Z okazji
73. rocznicy zakończenia walk o Żagań i ewakuacji obozów, dzieci wzięły udział
w uroczystościach na terenie Muzeum Obozów Jenieckich. Tam zwiedziły Muzeum i obejrzały ekspozycję repliki izby jenieckiej Stalagu Luft 3. Pozostały czas wykorzystany został  na wspólne biesiadowanie przy ognisku.

Drugi tydzień zajęć Alicja razem z dziećmi rozpoczęła zwiedzając Małomicki Ośrodek Kultury. Film 3D „Minionki rozrabiają” ubawił do łez a najbardziej postać Gru, głównego bohatera. Bardzo udany dzień. Zajęcia kolejnego dnia rozpoczął otwarty spektakl teatralny pt. „Gdzie jest dziś mały Miś” w wykonaniu grupy teatralnej EDU-ARTIS z Krakowa, który przyjechał do Centrum Kultury. Zajęcia w Bibliotece przenosiły dzieci razem z Alicją w świat magii i eksperymentów. Przy użyciu wody gazowanej i wrzuconych do niej rodzynek obserwowali zaistniałe zjawisko. Dużo emocji wywołał eksperyment z zastosowaniem wody, oleju, soli oraz kakao. Pojawiły się w wodzie kakaowe kuleczki, które zaczęły unosić się do góry. Pogoda zachęcała do spacerowania. Alicja zwiedzała okolicę często, tym razem była na stacji PKP, aby zobaczyć jakie tam zachodzą zmiany. Aktywny dzień.

 Z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego uczestnicy zajęć poznali magię języka polskiego, tworzyli krótkie scenki w odniesieniu do rodzimej literatury, również w formie pantomimy. Czytane były wiersze A. Frączek, które są doskonałym  ćwiczeniem wymowy języka. Wszystko odbyło się w klimacie pikniku, dzieci poprzynosiły słodycze i ulubione łakocie.

Magia pojawiła się i następnego dnia. Wszyscy udali się na spotkanie z iluzjonistą zaproszonego przez Centrum Kultury. Tam działy się cuda. Niektóre dzieci pojawiły się na scenie i razem z magikiem dokonywały iluzji. Było fantastycznie.

Ostatni dzień zajęć dzieci spędziły na grach planszowych i wycieczce do Pizzerii Antonio. Pizza wszystkim smakowała, a Simona wcześniej mieszkająca za granicą, stwierdziła, że smak ten sam co we Włoszech.

I tak zakończyły się magiczne ferie.  Każdy dzień obfitował w wiele atrakcji a to za sprawą wycieczek, zabaw, spotkań, eksperymentów. Przygotowany program był urozmaicony,  każde z dzieci znalazło dla siebie coś interesującego. Jak zawsze, po wspólnie spędzonym czasie nawiązały się nowe znajomości i sympatie.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny