Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu

Never, never autorstwa Hoover C. i Fisher T. w DKK dla młodzieży

Utworzono dnia 29.03.2019

Na kolejne spotkanie DKK, 16.03.2019 r., do dyskusji klubowicze wybrali powieść Never, never autorstwa Hoover C. i Fisher T.

Autorki w świetny sposób stworzyły powieść, która już od samego początku wzbudza duże zainteresowanie. Wykreowani bohaterowie to Charlie i Silas, uczniowie Liceum. To oni są narratorami, których opowieści się przeplatają. Tematem przewodnim jest amnezja, która doświadcza bohaterów. Kiedy Charlie otwiera oczy, widzi wokół siebie grupę nieznanych jej osób. W głowie czuje chaos i zakłopotanie na widok dziwnie spoglądających na nią ludzi. Do tego jeszcze nie zna swojej tożsamości, nie wie gdzie mieszka, kim jest, ani co tutaj robi. Okazuje się, że Silas również nic nie pamięta, z narracji wnioskujemy, że kiedyś wiele ich łączyło. Jedyne co ich dziwi to to dlaczego wiedzą jak działa Google, nawigacja w samochodzie i znają słowa piosenek, a nie pamiętają nawet swoich imion. Nie mają pojęcia o przebytym dniu wczorajszym, jedynie ze strzępków informacji udaje im się odtworzyć wydarzenia. Dzięki dwutorowej narracji czytelnik śledzi uczucia i myśli bohaterów. W ich pamięci utrwalone zostaje to co najbardziej sprawiało im przyjemność w przeszłości, fotografia i teksty piosenek. Im bardziej zagłębiamy się w książkę, to okazuje się, że kluczową rolę odgrywa przeznaczenie. Nastolatkowie odnajdują się, mają wrażenie, że coś ich łączy, są zagubieni. Nie wiedzą komu zaufać ale mają wrażenie, że mogą na sobie polegać. Wzajemnie odzyskują zaufanie przełamując bariery, a prawdziwe uczucie przywraca im pamięć.

Klubowicze oceniają książkę na 6+ i polecają ją każdemu od 15 lat do 100.

                                                                                                             Alicja Ptasińska

                                                                                                             Koordynator DKK dla młodzieży

Recenzja klubowiczki:

Never, never to książka autorstwa dwóch cudownych pisarek-Colleen Hoover i Tarryn Fisher.

Jest to historia dwójki młodych ludzi, Charlie i Silasa zakochanych  w sobie na zabój. Jednak któregoś dnia budzą się z czystym kontem. Jakby ktoś wymazał im wszystkie wspomnienia, które posiadali. Dowiadują się o sobie coraz to nowszych rzeczy, poznają tajemnice, o których woleliby nie wiedzieć. Są nową talią kart, nie wiedzą kim są, co do siebie czują, skąd pochodzą, pamiętają tylko podstawowe czynności, które powinni wykonywać. Takie jak umycie zębów, czy umiejętność pisania i czytania. Z czasem dowiadują się coraz to nowszych rzeczy. Utrata pamięci i zaczynanie wszystkiego od nowa powtarza się co 48 godzin. Mają niewiele czasu, żeby to rozwiązać. Zostawiają sobie zapiski, w których znajduje się  wszystko co o sobie wiedzą, problemy z rodziną, zdrady. Pokonują razem bariery, budują zaufanie i pokazują, co to jest prawdziwa miłość.

Książka jest przepełniona wieloma uczuciami i potrafi trzymać czytelnika w napięciu. Ja osobiście zakochałam się w tej historii. A ty, co byś zrobił gdybyś stracił pamięć?

                                                                                                           Fornal Julia   Ucz. kl. III b

                                                                                                           Katolickie Gimnazjum w Żarach

                                                                                                           DKK dla młodzieży Żagań

 

      

Galeria

Utworzono dnia 29.03.2019, 09:42

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Imieniny