Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą Agnieszki Frączek w DKK dla dzieci

Utworzono dnia 01.06.2021

Logo Dyskusyjny Klub Książki

25 lutego, po raz kolejny w tym roku, spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, żeby porozmawiać o książce Agnieszki Frączek Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą. Spotkanie przebiegło w reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Historia rozpoczyna się w Łodzi, w 1894 roku, w dniu, w którym na świecie pojawia się mały Julek. Od najmłodszych lat towarzyszy mu poezja. Matka z zapałem czyta synowi ulubione wiersze, zapisane niegdyś w zeszycie, o których poeta powie później, że były one „najpiękniejsze, najukochańsze, niezapomniane”. Chłopiec uwielbia podwórko i zabawy z kolegami, ale najbardziej wakacje spędzane w Inowłodzu, skąd przywozi mnóstwo wspomnień. Jest dzieckiem energicznym, pełnym zapału i dużej fantazji, a do tego miewa niesamowite pomysły. Lista jego pasji, które nazywa bzikami jest długa. Jest wśród nich chęć bycia chemikiem i wiele godzin spędzonych na doświadczeniach, które w efekcie doprowadzają do wybuchu.  Pojawia się też fascynacja gadami, a później przychodzi czas na zbieranie książek, starych kalendarzy i innych nikomu niepotrzebnych rzeczy. Jest też zapał lingwistyczny i nauka esperanto. Gdzieś około 1911 roku pojawia się nowy bzik, który zdaniem matki wkrótce zniknie. W czarnych brulionach, które chowa w szufladzie, młody Julian zapisuje swoje pierwsze wiersze. Tak rozpoczyna się kariera słynnego poety.

Świetnie i zabawnie napisana książka, którą czyta się z dużym zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością, a która zawiera wiele ciekawych historii z życia Tuwima. To dzięki niej poznajemy chłopca, mającego tysiące pomysłów, urwisa przeżywającego mnóstwo przygód i ucznia, który nie radził sobie z arytmetyką, a który wyrósł na wielkiego poetę. Książka podobała nam się bardzo, śmiało możemy ją polecić.

                                                                                                                                                       Grażyna Lichwiarz       

                                   Zdjęcie. Na tle regałów bibliotecznych z książkami na niebieskich krzesłach siedzą trzy uczennice. Środkowa trzyma w rękach przeczytaną książkę. Nad nimi wisi różowy plakat O książkach Godzinami. Wszystkie mają na twarzach maseczki.                    

                                     Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytut Książki            

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny