Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pan Fortepianek Doroty Suwalskiej w DKK dla dzieci

Utworzono dnia 01.06.2021

Logo Dyskusyjny Klub Książki

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przebiegło w ścisłym reżimie sanitarnym. W czasie jego trwania rozmawiałyśmy o utworze Doroty Suwalskiej Pan Fortepianek.

Akcja książki rozpoczyna się w poniedziałkowy poranek, w chwili, gdy Maciek budzi się ze snu z bólem brzucha i robi wszystko, żeby nie pójść dziś do szkoły. Babcia, która doskonale znała przypadłość wnuka, postanowiła mu pomóc, dlatego wezwała na pomoc osobliwego lekarza. Natychmiast w ich domu pojawił się ubrany we frak starszy pan, który przedstawił się jako Jan Fortepianek. Po krótkiej pogawędce zbadał chłopca i wypisał mu oryginalną receptę, na której zamiast nazwy leków umieścił nuty, przy czym jednocześnie wyjaśnił, że nie jest zwykłym doktorem, tylko muzykoterapeutą, a swoim pacjentom zaleca słuchanie bądź granie muzyki. W przypadku Maćka chodziło o granie muzyki, dlatego niebawem w pokoju chłopca pojawił się fortepian, a wraz z nim zalecenie o spędzeniu trzech dni przy instrumencie. Przed końcem kuracji osobliwy doktor zalecił też, aby chłopiec zaprosił do siebie kolegów z klasy, za którymi nieszczególnie przepadał. Jak przebiegła kuracja fortepianowa i jakie przyniosła efekty? Wszystkiego dowiemy się z książki.

Kolejna książka z serii Czytam sobie, która nas nie zawiodła. Z miłą chęcią poznałyśmy historię chłopca, który prawdopodobnie z powodu złych relacji z kolegami z klasy nie lubi chodzić do szkoły, a któremu na ratunek w pomysłowy sposób śpieszy babcia. Ciepła i humorystycznie napisana opowieść, ukazująca olbrzymią siłę muzyki i dobroczynny wpływ na człowieka. Książka ciekawa i ładnie napisana. Polecamy!

                                                                                                                                                   Grażyna Lichwiarz

Zdjęcie. W korytarzu szkolnym, obok świątecznie przystrojonej choinki i na tle  różowego plakatu O książkach Godzinami pozują trzy uczennice z przeczytana książką. Dwie stoją, a jedna w pozycji kucającej. Dzieci są ciepło ubrane, w kurtkach i w maseczkach na twarzy.

Logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytut Książki.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny