Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Bitwa Warszawska 1920 roku, Ewy Nowak w DKK dla Dzieci

Utworzono dnia 31.05.2021

Logo Dyskusyjny Klub Książki

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci odbyło się 22 października, a w jego trakcie rozmawialiśmy o książce Ewy Nowak, Bitwa Warszawska 1920 roku.

W styczniowy dzień, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Zosia spotyka naczelnika państwa, Józefa Piłsudskiego. Wkrótce potem Armia Czerwona wkracza na tereny Polski i rozpoczyna się wojna. Starszy brat Zosi, Antoni, który zgłosił się do obrony kraju, zostaje wcielony do Armii Ochotniczej. Żołnierze Armii Czerwonej niszcząc i paląc zdobywają kolejne tereny naszego kraju. Niebawem Stalin rozkazuje uderzyć na Warszawę.  Piłsudski wie, że Polacy są zbyt słabi na obronę stolicy, dlatego decyduje się przeprowadzić atak. Również Zosia, po krótkim szkoleniu, składa żołnierską przysięgę.  Nasi ochotnicy są słabo wyszkoleni i jeszcze gorzej uzbrojeni, mimo to plan Piłsudskiego okazuje się genialny. Armia Czerwona mimo dobrego uzbrojenia i liczebnej przewagi ponosi sromotną klęskę.

Kolejna mądra i ciekawa książka z serii Czytam sobie, którą omawialiśmy w klubie. Autorka poruszyła w swoim utworze temat wojny. To bardzo trudny temat, zwłaszcza kiedy trzeba o nim opowiadać dzieciom. Udało jej się stworzyć obraz wojny w sposób ostrożny, wyważony i odpowiedni do wieku młodego czytelnika. Świetna lekcja historii. Interesująca fabuła i wartka akcja, prosty tekst drukowany dużymi literami oraz ładne ilustracje to z pewnością atuty dobrej książki. Nam się podobała. Polecamy!

                                                                                                                                               Grażyna Lichwiarz

W korytarzu szkolnym, na tle szafek z szatni i wiszącymi nad nimi gazetek szkolnych pozują dwie dziewczynki z przeczytaną książką i w maseczkach na nosie i ustach. Pomiędzy nimi, na pierwszym planie sztaluga z tablicą i umieszczonym na niej różowym plakacie Godzinami o Książkach.

Logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytut Książki.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny