Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Aniela i inni, Cezarego Łazarewicza w DKK dla dzieci

Utworzono dnia 28.08.2019

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

28 marca 2019 roku, w trakcie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, poznaliśmy historię powstania Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy w Warszawie. Cezary Łazarewicz, w książce Aniela i inni, przedstawił dzieje firmy, która stała się symbolem nowoczesnego handlu w Polsce. Historia sklepu rozpoczyna się w roku 1884, w Warszawie przy ulicy Widok, kiedy to Aniela, za namową ojca, otwiera sklep, zajmujący jeden pokój w domu  rodziców. Po latach jest  właścicielką większego, mieszczącego się przy ulicy Brackiej, w którym  sprzedaje tkaniny oraz gotowe ubrania. Z chwilą wprowadzenia sprzedaży wysyłkowej, sklep zaczyna przynosić olbrzymie dochody, co pozwoli na budowę nowego domu towarowego na rogu ulic Brackiej i Chmielnej. Duży, pięciopiętrowy, elegancki budynek mieści 44 sklepy i zatrudnia sześćset pracowników. Na dachu znajduje się kawiarnia i działa teatrzyk kukiełkowy dla dzieci. Jabłkowscy szkolą swoich pracowników, dobrze wynagradzają i szanują, dlatego każdy chce dla nich pracować. Wybucha II wojna światowa, budynek cudem unika zniszczenia. Lata powojenne to ciągła walka z brakami w zaopatrzeniu, lecz rok 1950 to istna tragedia. Ówczesne władze zabraniają właścicielowi wstępu do budynku. Sklep zostaje Centralnym Domem Dziecka, później Domem Obuwia, aż w końcu staje się magazynem. Z czasem popada w kompletną ruinę. W 1989 roku rodzina rozpoczyna walkę o odzyskanie nieruchomości. Po ponad dwudziestoletniej walce odzyskuje budynek, który trzeba wyremontować, wyposażyć i przywrócić do dawnej świetności.

 Historia opowiedziana w książce wydarzyła się naprawdę, a sklep istnieje faktycznie. To świetna i mądra opowieść napisana prostym i ładnym językiem dla dzieci. To także kopalnia wiedzy na temat przedwojennego sklepu, który stał się symbolem luksusu i dobrobytu, a warto wspomnieć, że był ulubionym miejscem warszawiaków i nie tylko. Dodatkowe atuty książki to, jak zwykle w przypadku serii Czytam sobie, estetyczne wydanie, kolorowa okładka, duża czcionka, która ułatwia czytanie. Polecamy!

                                                                                                                                       Grażyna Lichwiarz

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytutu Książki

 

Galeria

Utworzono dnia 28.08.2019, 10:10

Dwa zdjęcia. Na obu pozuje dwoje dzieci. Dziewczynka trzyma przed sobą omawianą książkę.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny