Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wendyjska winnica Zofii Mąkosy w DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu

Utworzono dnia 30.03.2021

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

Wendyjska Winnica Zofii Mąkosy w DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu

25 lutego 2021 roku kolejny raz umówiłyśmy się na telefoniczny kontakt, aby omówić książkę Zofii Mąkosy Wendyjska Winnica, składającej się z trzech tomów  historyczno – obyczajowych.

Akcja powieści toczy się w kilku miejscowościach i  rozpoczyna  w przededniu II wojny światowej, a kończy tuż po wojnie. Główni bohaterowie, Neumanowie, zamieszkują na pograniczu polsko-niemieckim w Chwalimiu – miejscowości, którą zamieszkują potomkowie Wendów, Słowian, Niemców oraz niewielką grupą Polaków. Marta zajmuje się gospodarstwem i winnicą, z kolei jej mąż jest urzędnikiem państwowym mocno wierzącym w potęgę Wielkiej Rzeszy i wyższość Niemców nad innymi rasami, więc bez wahania w brutalny sposób odcina się od bratowej Żydówki. Natomiast żona nie podziela jego poglądów i nie może pogodzić się ze zmieniającą się sytuacją polityczną i prześladowaniami niewinnych ludzi, dlatego swoje przekonania i poglądy skrycie ukrywa przed wszystkimi domownikami. W kolejnych tomach autorka bardzo drobiazgowo opisuje trud i zaangażowanie kobiet jaki wkładają w codzienną pracę, brutalność i bezwzględność wojny. Czasy powojenne poznajemy głównie przez pryzmat tragicznych losów Matyldy w czasach bezprawia, łamania wszelkich zasad. Jej życie osobiste w Zielonej Górze upływa w strachu przed głodem, złodziejami, służbą bezpieczeństwa i prześladowaniem.

Recenzje napisały: Panie z DKK dla dorosłych: Jolanta Śramska i Zofia Pieluszczak

Opracowała Elżbieta Buganik, koordynator DKK dla dorosłych

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytutu Książki

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny