Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu

Rabunek i Maska Nadieżdy Myszlennik w DKK dla dorosłych

Utworzono dnia 16.03.2018

     

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych swoją działalność w tym roku inaugurował 25 stycznia. Omawiana była książka żaganianki Nadieżdy Myszlennik Rabunek i Maska. W spotkaniu uczestniczyła sama autorka oraz żagańska poetka Wiesława Siekierka i rzeźbiarz Jerzy Kupczyk. Z Żar przyjechała na spotkanie Halina Borowiec, przewodnicząca Zarządu Klubu Literackiego Związku Literatów Polskich Oddział Zielona Góra działającego przy MBP w Żarach, członek DKK oraz  autorka recenzji omawianych opowiadań Nadieżdy Myszlennik. 

     Bohaterami obu opowiadań są młodzi, wykształceni i niespełnieni zawodowo informatycy Roman i Bogdan. W Rabunku wpadają na szalony pomysł obrabowania sanockiej galerii obrazów Zbigniewa Beksińskiego. Malarza uważają za chorego psychicznie, a jego dzieła za wytwór jego wariackiej wyobraźni. Artysta jednak cieszy się opinią artysty genialnego, uznali więc, że mogą na nim w niecny sposób zarobić. Podczas rekonesansu jednak piorun wtrącił ich do zwierciadła i po tamtej lustra spotykają Śmierć, która zostaje ich przewodniczką. Twórczość Beksińskiego każdy może odbierać dowolnie i tak też zrobiła autorka opowiadań. Przedstawiła własny sposób interpretacji twórczego geniuszu jakim był Zbigniew Beksiński. 
     W opowiadaniu Maska przenosimy się już do naszego Żagańskiego pałacu książęcego ze 197 maszkaronami. Z ich powstaniem wiąże się znana żaganianom legenda o mistrzu i diable, którego miny posłużyły jako wzory do poszczególnych masek, i cenie, którą przyszło mu za to zapłacić. W opowiadaniu legenda nabiera realnych kształtów podczas zwiedzania pałacu przez bohaterów. Jeden z nich przeniesie się do samego piekła, w którym ci, którzy za życia wyrządzili zło ponoszą wieczną karę. Wszytko jednak dobrze się kończy.
 
Nadieżda Myszlennik-Bembenek to mieszkanka Żagania. Urodziła się w Omsku na Syberii (ojciec był Białorusinem, a matka Rosjanką).  Po ukończeniu Akademii Medycznej w Omsku pracowała jako lekarz-bakteriolog w laboratorium w Tobolsku. Tworzyła też poezję. W Rosji wydała tomik wierszy Siła czułości. W roku 1997 wraz z mężem i synem przyjechała do Polski. Do tej pory znana była mieszkańcom Żagania jako poetka. Pisała po rosyjsku i wiersze oddawała do tłumaczenia, z czasem jednak zaczęła sama pisać po polsku. Jej wiersze ukazały się w „Kronice Ziemi Żarskiej”i w „Pro Libris” oraz w almanachu Gorzki oddech (2004). Od 2016 roku pisze prozę.  Obecnie piastuje funkcję wiceprezesa Klubu Literackiego Związku Literatów Polskich Oddział Zielona Góra działającego przy MBP w Żarach.
 
 
     

Rabunek i Maska Nadieżdy Myszlennik w DKK dla dorosłych, 25.01.2018 r.

Utworzono dnia 16.03.2018, 13:23

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny