Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Opowiadania Antoniego Czechowa w DKK dla dorosłych

Utworzono dnia 26.10.2020

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

Na czerwcowym, ostatnim już spotkaniu Klubu przed wakacjami (25.06.2020r.), postanowiłyśmy sięgnąć po klasykę literatury rosyjskiej, Opowiadania Antoniego Czechowa, nowelisty i dramatopisarza, znawcy dusz ludzkich.

Autor w swoich krótkich opowiadaniach zawarł całą złożoność  ludzkiej natury, jej ułomność, niedoskonałość, wady, przywary i słabostki. Każdą z postaci analizuje pod kątem psychologii z dużą dozą ironii, sarkazmu i inteligentnego humoru. W opowiadaniach bardzo trafnie ukazuje wady systemu obowiązujące w carskiej Rosji, podejście do przeciętnego zwykłego obywatela. Jego bohaterowie to ludzie zniszczeni ciężką pracą, żyjący w nędzy i ciemnocie. Autor poprzez pryzmat życia swoich bohaterów, porusza wiele spraw społecznych oddających klimat ówczesnej Rosji. Możemy w nich odnaleźć także wiele przykładów pozytywnych i negatywnych w relacjach międzyludzkich.

Opowiadania Antoniego Czechowa wzbudziły po latach we wszystkich paniach wiele wspomnień z lat szkolnych, kiedy jego Trzy Siostry były obowiązkową lekturą w szkole średniej, wówczas żadna z Pań nie przypuszczała, że ponownie będzie musiała  w Dyskusyjnym Klubie Książki zmierzyć się z jego twórczością. 

 Na koniec spotkania stwierdziłyśmy zgodnie, że Opowiadania Czechowa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach jak najbardziej zasługują ze względu na swoją uniwersalność i ponadczasowość na jak najszersze grono odbiorców.

Drodzy miłośnicy książek z całego serca polecamy, sięgnijcie do tej lektury, a odkryjecie wiele, jakże  wciąż aktualnych  spraw dominujących w naszym życiu.   


Zdjęcie. Przy dwóch połączonych stołach pozuje siedem uśmiechniętych Klubowiczek. Na stołach słodki poczęstunek, notatnik i długopis. W tle regały z książkami, tablica z różowym plakatem DKK Godzinami o książkach i baner Biblioteki.

 

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, logo Instytutu Książki

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny