Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Książka Poetka i książę Manueli Gretkowskiej w DKK dla Dorosłych

Utworzono dnia 01.02.2023

O książce Manueli Gretkowskiej Poetka i książę rozmawiałyśmy 27.10.2022 r. Tytułową poetką jest Agnieszka Osiecka, a księciem - twórca i redaktor naczelny paryskiej "Kultury" Jerzy Giedroyć. Książka sama w sobie tak samo ciekawa jak i niezrozumiała miejscami, bowiem wydaje się chaotyczna, ale biorąc pod uwagę autorkę, trzeba założyć, że ten chaos jest zamierzony. 

Agnieszka Osiecka przedstawiona została jako osoba młoda, nieco rozbita emocjonalnie, rozczarowana, pełna wątpliwości niepokojów. Taka była główna bohaterka i bardzo podobny był główny bohater. Z pozoru spokojny i stateczny Jerzy Giedroyć, niczego nie oczekujący, pogodzony z monotonią swojego życia, aż nagle spotyka błyskotliwą, uroczą i utalentowaną młodziutką poetkę, która wprowadza do jego życia emocjonalnego totalny chaos. Sam nie może uwierzyć w to, że zdolny jest jeszcze do takich uniesień.

Czy to było wzajemne zauroczenie czy romans? Czy była to świadomość obustronnego, ale nie wypowiedzianego głośno zachwytu i zainteresowania? Czy ten romans na pewno miał miejsce?

Książka dostarcza wielu informacji o Agnieszce Osieckiej, jej relacjach z rodzicami, związku z Markiem Hłasko i innych. Poznajemy kulisy paryskiej „Kultury” – polskiego, emigracyjnego miesięcznika wydawanego najpierw w Rzymie, później w Paryżu oraz samego założyciela – Jerzego Giedroycia.

Książka o interesujących postaciach, wnikająca w ich emocje i przemyślenia. Z powodu chaosu, może w pełni przez autorkę zamierzonego, tym bardziej ciekawa. Zachęcająca do zgłębienia lub usystematyzowania wiedzy o bohaterach. Zupełnie niesłusznie czasem źle oceniana, głównie przez ten chaos. 

Ale to trzeba samemu ocenić, a tym samym przeczytać, do czego gorąco zachęcamy.

Wokół stołu siedzi dziewięć pań rozmawiających o książce. Na stole poczęstunek i omawiana książka. W tle różowy plakat DKK z tytułem książki, nazwiskiem autorki i datą spotkania.,

Zestawienie logotypów Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny