Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Książka Iwony Słabuszewskiej-Krauze „Retornados”, czyli Ci którzy powracają w DKK dla dorosłych

Utworzono dnia 19.12.2023

Na listopadowym (22.11.2023) spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Iwony Słabuszewskiej-Krauze „Retornados” , czyli Ci którzy powracają. Wszystkim paniom książka bardzo się podobała, a napisania opinii o książce podjęła się pani Ela Herbik.

Iwona Słabuszewska-Krauze

„Retornados” , czyli Ci którzy powracają

Akcja powieści jest wielowątkowa. Toczy się w okresie II wojny  światowej, a także w połowie lat 70-tych, kiedy spod dominacji portugalskiej wyzwalają się kolonie, m.in. Angola. Miejscem akcji jest, w małym zakresie miasto Benguela w Angoli oraz Portugalia, a właściwie Lizbona. Lizbona pokazana jest jako miasto, które warto poznać. Piękne i brzydkie, bogate i nędzne, pełne tajemnic i fascynujące.

Najważniejszy, według mnie, jest wątek splatających się losów ludzi. Irene, uciekając przed wojną do neutralnej wówczas Lizbony, aby stamtąd uciec do Ameryki, zatrzymuje się tutaj na całe życie. Poznaje młodego inżyniera- wynalazcę Eduardo, zakochuje się w nim i zachodzi w ciążę. Nie wie, że jej ukochany jest żonaty i że ją oszukuje. Aby uwolnić się od żony, wykorzystuje jeden ze swoich wynalazków. Żona umiera. On ucieka z Portugalii do Angoli. Irena zostaje sama. Czuje się oszukana. Rodzi syna Jorge i zajmuje się jego wychowaniem. Zarabia na życie szyciem. Gdy po jakimś czasie Eduardo się do niej odzywa i prosi o przyjazd do Afryki już mu nie ufa. Pewnie nigdy by się nie spotkali ponownie, ale ruchy narodowowyzwoleńcze w Angoli sprawiły, że wszyscy Portugalczycy musieli uciekać z kolonii. Eduardo wraca do Portugalii i jako retornados zamieszkuje w hoteli Ritz w Lizbonie. Tutaj przyjeżdżają również Branka młoda, 12 -letnia dziewczynka z matką. Jako Retornados zamieszkują w tym samym ekskluzywnym hotelu Ritz,  w centrum Lizbony. Recepcjonistą w tym hotelu jest Jorge, syn Irene. Branka, wyrwana ze swojego szczęśliwego dzieciństwa, grona przyjaciół, życzliwych znajomych w Angoli, nie może odnaleźć się w Lizbonie. Mama, będąca w Angoli nauczycielką, nie może znaleźć pracy w Portugalii. Musi ukończyć kurs i zdać egzamin. Aby zarobić na kurs, podejmuje się sprzątania domów. Branka, za namową Jorge, sama poznaje Lizbonę. Trafia do szpitala dla lalek i mimo początkowego oporu właścicielki, pomaga jej kilka razy w tygodniu. Mama zdaje egzamin i dostaje pracę nauczycielki, Branka kontynuuje naukę w szkole. Jorge poznaje ojca i prawdę o związku swoich rodziców. Matka nie chce spotkać się z Eduardo. Uważa, że przed laty postąpiła dobrze. Syn, nie do końca jest przekonany, że to był prawidłowy wybór. Myśli:  „Uważała się za wspaniałą matkę, a jednak w chwili najważniejszej o Jorge nie pomyślała. Dała się ponieść egoizmowi. Doskonałe matki tak nie postępują”. Utrzymuje kontakty z ojcem.

Zakochuje się w matce Branki, Madalenie. I chyba wreszcie jest szczęśliwy.

Książka marginalnie tylko porusza wątek wojny domowej w Angolii. Nie taki był przecież zamysł autorki. Według mnie chciała pokazać jak trudno jest zmienić swoje życie i przystosować się do nowego miejsca, nowych ludzi, nowego środowiska. I jak wiele satysfakcji daje odnalezienie się w nowej rzeczywistości. I to udało się jej mistrzowsko.

                                                                                                                              Elżbieta Herbik – DKK dla dorosłych

Logotypy Dyskusyjnych Klubów Książki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

Galeria

Utworzono dnia 22.12.2023, 12:22

Przy stole siedzi sześć pań biorących udział w dyskusji. W tle różowy plakat Dyskusyjnych Klubów Książki z datą spotkania, nazwiskiem autorki i tytułem książki. W tle regały z książkami. Na stole poczęstunek i egzemplarze omawianej książki. Na jednym zdjęciu jest książka.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny