Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu

Kazuo Ishiguro, Nie opuszczaj mnie

Utworzono dnia 29.10.2018

27 września w MBP w Żaganiu odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawiano książkę brytyjskiego pisarza, urodzonego w Japonii laureata Nagrody Nobla z 2017 roku Kazuo Ishiguro  Nie opuszczaj mnie.

Akcja powieści rozpoczyna się pod koniec lat 90-tych, w elitarnej angielskiej szkole z internatem Hailsham, gdzie życie z pozoru toczy się normalnym trybem: nawiązują się przyjaźnie, pierwsze miłości, konflikty między uczniami i nauczycielami. Nastolatkowie snują  swoje plany, próbują urzeczywistniać ukryte marzenia i pragnienia. Wśród nich uczy się trójka bohaterów: Kathy, Tommy i Ruth. Między Kathy i Tommym rodzi się uczucie, jednak ta miłość nie może być spełniona, ponieważ stopniowo, w wyniku przypadkowych zdarzeń, wychodzi na jaw ponura, a zarazem przerażająca prawda, że wszyscy wychowankowie tej szkoły są klonami – przyszłymi dawcami organów, aż do momentu śmierci w wyniku kolejnych donacji. Wśród wychowanków tej szkoły zachowała się legenda mówiąca o tym, że gdy dwoje dawców połączy wielkie uczucie i potrafią to udowodnić, to od swoich zwierzchników uzyskają odroczenie i będą wieść normalne życie przez określony czas. Jednak okazuje się to nieprawdą, dyrektor szkoły w rozmowie z Kathy przyznaje, iż nigdy nie było takiej możliwości. Przyznaje także, że wszyscy nauczyciele uczestniczyli w projekcie mającym na celu pokazanie społeczeństwu ludzkiego oblicza klonów oraz udowodnienie, że klony również posiadają uczucia i mają ludzką duszę. Po skończeniu nauki i opuszczeniu murów szkolnych Kathy i jej przyjaciele prowadzą dorosłe życie, co w ich przypadku oznacza zostanie opiekunem dawców, a potem samym dawcą dążącym do spełnienia swojego przeznaczenia.

Dyskusja podczas spotkania między uczestnikami była ożywiona i bardzo burzliwa. Uznano, że książka jest przerażająca i może być przestrogą przed daleko idącymi eksperymentami medycznymi we współczesnym świecie.

                                                                                                                                                                                                                                                            Elżbieta Buganik

     
 

 

Galeria

Utworzono dnia 29.10.2018, 14:03

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny