Jakub Żulczyk w Bibliotece - spotkanie autorskie
W ramach Tygodnia Bibliotek 2024 obchodzonego pod hasłem Biblioteka miejsce na czasie zapraszamy 10 maja (piątek) o godz. 17.00 do Czytelni Ogólnej na spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem.
Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece.
Jakub Żulczyk ur. 1983 r. w Nidzicy, mieszka w Warszawie. Studia dziennikarskiei amerykanistyczne skończył w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 2006 zadebiutował powieścią Zrób mi jakąś krzywdę, wydaną nakładem Lampy i Iskry Bożej. Ta debiutancka powieść została wznowiona w 2017 r. nakładem wyd. Świat Książki. Miesięcznik „Lampa” gościł go również jako autora wywiadów, recenzji, esejów. Jest autorem tekstów dla magazynów „Exclusiv”, „Playboy”, wcześniej - „Machina”, a od jesieni 2008 do końca istnienia Dziennika (jesień 2009) – był stałym felietonistą sobotniego wydania „Dziennika-Kultura” – jego autorska rubryka nosiła tytuł 15 minut sławy. Rubryka była ponownie publikowana w tygodniku „WPROST”, przez blisko dwa lata.
Latem 2008 r., jako jedyny reprezentant Polski, Żulczyk wszedł do grupy finalistów corocznego konkursu Young Euro Connect – eseistycznej rywalizacji młodych europejskich pisarzy. Z całą grupą przez dwa tygodnie odbywał spotkania w niemieckich miastach i ośrodkach kultury.
W 2008 r. ukazała się jego druga powieść, Radio Armageddon (Lampa i Iskra Boża, wznowiona przez wydawnictwo Świat Książki w 2015 r.) okrzyknięta „najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieżową”. Autora zaczęto porównywać do Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Williama Gibsona. Radio Armageddon przyniosło Żulczykowi popularność, książkę recenzowano w każdej gazecie codziennej, tygodniku, miesięczniku kulturalnym. Radio Armageddon zdobyło mu nominację do Paszportów „Polityki” 2008 roku. W 2014 roku spektakl na motywach powieści wystawiał wrocławski Teatr Współczesny.
Jesienią 2010 ukazała się trzecia powieść Autora, pt Instytut (wyd. ZNAK, wznowiona w zmienionej wersji przez Świat Książki w 2016 roku). Powieść została zaadaptowana na scenę Teatru Opole (premiera styczeń 2022), a także ukazała się w wersji anglojęzycznej nakładem Legend Press w 2021 r.
W latach 2011/2012 ukazała się dwuczęściowa powieść dla młodzieży (young adult) pt. Zmorojewo i Świątynia, wydana nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia w wersji książkowej oraz audio-bookowej, a w 2019 wznowiona przez Agora SA.
Obok powieści, ma na koncie także scenariusze serialu TV BrzydUla, dwa sezony serialu TV pt. Belfer, napisanego wraz z Moniką Powalisz, według własnego pomysłu, emitowanego przez Canal+ Polska od jesieni 2016 r., a także serial oryginalny pt. Warszawianka, stworzony dla HBO Polska (premiera sezonu I zapowiadana na 2022 rok).
Ponowną nominację do „Paszportów Polityki” przyniosła autorowi powieść sensacyjna pt. Ślepnąc od świateł (wyd. Świat Książki, 2014 rok). Na podstawie tej powieści stacja HBO Europe wyprodukowała serial TV (wg scenariusza autorskiego) w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Premiera miała miejsce jesienią 2018, serial dostępny jest na całym świecie na platformie HBOGO. Powieść ukazała się w wersji angielskiej wiosną 2020, nakładem wydawnictwa Legend Press, Londyn oraz czeskiej, w wydawnictwie Promlutiv.
W kwietniu 2017 r. ukazała się kolejna powieść Żulczyka, pt. Wzgórze psów, nakładem wydawnictwa Świat Książki. Powieść ukazała się w wersji rosyjskiej, w listopadzie 2021 r., nakładem wydawnictwa AST, St Petersburg. Trwają prace dewelopmentowe nad scenariuszem do serialu na podstawie tej powieści, autorami scenariusza są Jakub Żulczyk i reżyser Piotr Domalewski.
W październiku 2019 wydano powieść pt. Czarne słońce (Świat Książki), a w styczniu 2021 - Informacja zwrotna. Książka zdobyła tytuł „książki roku 2021” serwisu kulturalnego www.granice.pl oraz zdobyła nominację do Bestsellerów Empiku 2021.
Od 2020 roku, razem z Juliuszem Strachotą, Jakub Żulczyk prowadzi podcast pt. Co ćpać po odwyku wyprodukowany przez Storytel Polska, dostępny także na Spotify. Premiera czwartej serii podcastu miała miejsce jesienią 2021; w drugiej połowie 2022 odbyła się premiera piątej, finałowej serii tego podcastu.
We wrześniu 2023 premierę miała jego najnowsza powieść Dawno temu w Warszawie, stanowiąca kontynuację powieści Ślepnąc od świateł. W listopadzie tego samego roku premierę miał mini serial na podstawie książki Informacja zwrotna w reż. Leszka Dawida, na platformie Netflix.