75 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu - 75 ciekawostek
AKTUALNOŚCI:
Ciekawostka 7

Według Kwestionariusza Sprawozdawczo-Statystycznego dla Placówek Czynnego Upowszechniania Kultury i Oświaty za rok 1949 wg stanu na dzień 31 marca 1949 r. swoje biblioteki wykazywały różne zakłady pracy oraz związki. Niektóre posiadały również czytelnię zaopatrzoną w czasopisma: min.: "Przyjaźń", "Razem", "Wolność". Zbiory tych bibliotek udostępniane były głównie swoim pracownikom, ale zdarzało się, że mieszkańcom również. Co ciekawe, wg Kwestionariusza, otwarte były do późnych godzin wieczornych.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 7Ciekawostka 6

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żaganiu już w roku 1949 bibliotekarze mieli dostęp również do fachowej literatury, która służyła wskazówkami i stanowiła istotną pomoc w codziennej pracy z czytelnikiem.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 6Ciekawostka 5

16.01.1949 r. w Iłowej Żagańskiej odbyła się powiatowa uroczystość związana z otwarciem pięciu bibliotek gminnych w miejscowościach:
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 5Ciekawostka 4

Pierwszym lokum biblioteki był budynek na Placu Klasztornym 2, ale jeszcze w latach 40. przeniesiona została do budynku przy ulicy 1 Maja 27 (dzisiaj Keplera, restauracja Piastowska). Początkowo na skromne wyposażenie Biblioteki składały się: dwa regały, stół, cztery krzesła i biurko, ale już w roku 1949 Teofila Kulikowska przekazała Janinie Doleżko wyposażenie: 3 stoły, 3 krzesła, fotel, 3 szafy, pieczątkę i 2139 książek.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 4Ciekawostka 3

Po odejściu Heleny Smagały stanowisko bibliotekarki Biblioteki Powiatowej od 16.04.1848 r. powierzono Jadwidze Górnej, która zrezygnowała po kilku miesiącach.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 3Ciekawostka 2

Biblioteka Powiatowego Związku Samorządowego, do której odkupiono cały księgozbiór prywatnej wypożyczalni należącej do Otylii Dębskiej działalność rozpoczęła 01.03.1947 r. w jednym z pomieszczeń budynku przy Placu Klasztornym 2. W Bibliotece Powiatowego Związku Samorządowego za wypożyczanie książek pobierane były kaucje. Od września 1947 roku była to kwota 250 zł za jedną książkę, z tym, że za książkę zagubioną czytelnik zwracał całą kwotę.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 2