75 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu - 75 ciekawostek
AKTUALNOŚCI:
Ciekawostka 13

W roku 2012 Biblioteka otrzymała list od bibliotekarki, pani Genowefy, zatrudnionej w latach 1957-1958, która napisała, że do zadań bibliotekarzy należała również organizowanie wystaw, spotkań, odczytów i imprez oraz konkursów. Ciepło wspominała panią kierownik, Marię Lankajtes, która zawsze znajdowała sposób na pozyskanie z Rady Powiatowej funduszy na nagrody książkowe.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 13Ciekawostka 12

Zanim w powojennym Żaganiu powołano do istnienia bibliotekę publiczną, funkcjonowała w mieście wypożyczalnia prywatna znana jako Biblioteka im. Stefana Żeromskiego.
Sprawę organizacji biblioteki publicznej jako Biblioteki Powiatowego Związku Samorządowego i zakupu dla niej całego księgozbioru Biblioteki im. Stefana Żeromskiego należącej do Otylii Dębskiej poruszono na posiedzeniu Wydziału Powiatowego 27.12.1946 roku.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 12Ciekawostka 11

W roku 1957 nastąpił kolejny etap rozwoju sieci bibliotek publicznych.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 11Ciekawostka 10

Od roku 1954 kierownikiem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej aż do odejścia na emeryturę w roku 1968 była Maria Lankajtes.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 10Ciekawostka 9

29.12.1954 r. połączono Miejską Bibliotekę Publiczną i Powiatową Bibliotekę Publiczną tworząc jedną instytucję: Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.
Nowoutworzona Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna pozostała w tym samym budynku. Ponieważ była Miejska Biblioteka nie posiadała własnego majątku, a księgozbiór był bardzo nieliczny, włączono go do księgozbioru i inwentarza Biblioteki Powiatowej.
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 9Ciekawostka 8

W roku 1951 powołano do istnienia Miejską Bibliotekę Publiczną.
Nowa książnica korzystała z pomieszczeń Powiatowej Biblioteki Publicznej, posiłkowała się również księgozbiorem, bowiem jej własny był jeszcze bardzo ubogi. Obie instytucje mieściły się w pałacyku przy ul. Świerczewskiego 7 (obecnie Jana Pawła II).
czytaj dalej... na temat: Ciekawostka 8